Ansamblul Timișul și invitații Monica Anghel, Nico, Daniel Iordăchioaie, Andreea Voica, Alexandru Brădățan, Aurora și Săndel Mihai propun la Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration 2026 un spectacol dedicat valorilor muzicale care au marcat generații și au contribuit la definirea identității culturale românești.
Pe scena principală de pe Bulevardul I.C. Brătianu vor urca Monica Anghel, Nico și Daniel Iordăchioaie, trei dintre cele mai apreciate nume ale muzicii ușoare românești, alături de Ansamblul Timișul și îndrăgiții interpreți de muzică populară Andreea Voica, Alexandru Brădățan, Aurora și Săndel Mihai.
Cel mai reprezentativ ansamblu folcloric din vestul țării, Ansamblul Timișul va aduce pe scenă dansuri și momente artistice inspirate din patrimoniul cultural al Banatului și al altor regiuni ale României, într-un spectacol care celebrează tradiția, diversitatea și spiritul comunității.
Concertul propune o întâlnire între muzica ușoară românească și folclorul autentic, între generații și universuri artistice diferite, într-o seară dedicată bucuriei de a fi împreună și de a celebra identitatea culturală care ne unește.